Pamiętając o realizacji zalecenia MEN dotyczącego realizowania zadań związanych z apewnianiem uczniom bezpieczenstwa oraqz prowadzeniem działań profilaktycznych w tym zakresie klasa 3a udała się do multimedialnego Centrum Edukacji Przeciwpożarowej „Ognik". Oto notatka z tego wydarzenia:

Wizyta dzieci z klasy III a w multimedialnym Centrum Edukacji Przeciwpożarowej „Ognik"

Dnia 7 czerwca 2019 roku uczniowie klasy III a wraz z wychowawcami i rodzicami  byli na wycieczce w multimedialnym Centrum Edukacji Przeciwpożarowej „Ognik” mieszczącym się przy Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 na osiedlu Rządz. Na miejscu uczniowie zapoznali się z pięknym nowym obiektem, w którym pracują zawodowi strażacy oraz z pracą strażaków. Sympatyczni panowie strażacy z jednostki ratowniczo – gaśniczej poświęcili dzieciom dużo czasu i uwagi, zaprezentowali sprzęt ratowniczo – gaśniczy. Uczniowie podziwiali ogromne samochody strażackie, którymi strażacy jeżdżą do akcji. Z wielkim zainteresowaniem oglądali wyposażenie pojazdów, np. nożyce do cięcia metalu, specjalny ubiór do pożaru, zestaw ratowniczy, ubranie specjalne – żaroodporne.
W ramach zajęć dzieci zapoznały się z pracą strażaka, zagrożeniami pożarowymi czającymi się w domowym pokoju, kuchni czy łazience. Usłyszały o „cichym zabójcy”, jakim jest tlenek węgla. Duży nacisk położony został także na bezpieczeństwo nad wodą zarówno w porze letniej jak i zimowej. Na przestrzeni kilkunastu metrów dzieci na własne oczy mogły porównać piękny las i zniszczenia, które dokonuje w tym środowisku pożar, który często rozpoczyna się od małego pożaru traw lub miejsc biwakowych.
Podczas rozmowy uczniowie dowiedzieli się też wiele na temat niebezpieczeństw czyhających na nie w domu. Strażacy uświadomili dzieciom że:
- nie wolno: bawić się zapałkami, zapalniczką czy  urządzeniami elektrycznymi znajdującymi się w domu;
- co zrobić jeśli w domu zauważymy pożar i  jak powiadomić straż pożarną dzwoniąc na numer alarmowy 998 lub 112 podając dokładny adres, imię i nazwisko oraz swój numer telefonu;
- jak zachować się w razie pożaru ( sami nie gasimy pożaru, nie otwieramy okien, nie chowamy się w trudno dostępnych miejscach, jak najszybciej opuszczamy pomieszczenie, zawsze słuchamy poleceń ratowników).
Nie zapomnieliśmy także o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.
Dzieci ochoczo wcieliły się w rolę małego strażaka przymierzając strój strażaków, pokonując tor przeszkód i wirtualną jazdą prawdziwym strażackim samochodem udały się ugasić fikcyjny pożar.
     Wizyta zakończyła się krótkim podsumowaniem. Zaobserwowaliśmy wiele sytuacji jak powstają pożary, na co zwrócić uwagę, aby ich uniknąć, jak należy się zachować w różnych życiowych sytuacjach. Dowiedzieliśmy się tutaj, jak gasić pożar oleju na kuchence, jak uniknąć zaczadzenia tlenkiem węgla w łazience. Jak zachować się na biwaku, jak  zachować się, jak wpadniemy do wody pod załamanym lodem.
     Wizyta  dzieci w Centrum Edukacji Przeciwpożarowej „Ognik” bardzo się podobała, a przedstawione informacje i pokazy na długo pozostaną w naszej pamięci.
     Zapraszamy wkrótce do Galerii na fotograficzny spacer po Centrum Edukacji Przeciwpożarowej „Ognik”.

                                           Opracowały: Jolanta Fischer, Małgorzata Miesikowska

© 2011-2012 Strona zaprojektowana przez Bartosz Bociek
Odsłon artykułów:
1298009