Po raz kolejny w naszej szkole odbyły się zajęcia mające na celu podniesienie kompetencji wychowawczych rodziców uczniów uczeszczających do naszej szkoły. W latach poprzednich były prelekcje połączone z prezentacją multimedialną dla rodziców uczniów wszystkich klas (prowadząca - A. Kilian), a w roku ubiegłym warsztaty skierowane do rodziców pierwszoklasistów (prowadząca - A. Gołębiewska). W tym roku warsztatami objęto chętnych rodziców uczniów obu poziomów nauczania. Ukonstytuowały się dwie kilkunastoosobowe grupy. Dyrekcja szkoły i prowadząca warsztaty dziękują rodzicom za udział w szkoleniu.

Oto notatka opracowana przez nauczycielkę prowadzącą to spotkanie:

"Dnia 12 stycznia 2016 r w naszej placówce odbyły się warsztaty skierowane do rodziców uczniów klas I-VI nt. "Jak rozmawiać z dzieckiem, aby nas słuchało". Spotkanie odbyło się w dwóch grupach warsztatowych dla rodziców uczniów klas I-III i rodziców uczniów klas IV-VI. Warsztaty prowadziła mgr Dorota Drews-Murawska – socjoterapeuta. Różnorodna forma warsztatów: praca w parach, drama, indywidualne wypowiedzi, Burza mózgów pozwoliły rodzicom zintegrować się i rozmawiać szczerze i otwarcie w spotkaniu. Mamy nadzieję, że rodzice przez swoje działania na warsztatach podjęli próbę odpowiedzi na różne nurtujące ich pytania dotyczące swoich pociech, ale przede wszystkim zachowań ich samych. Zapraszamy do Galerii.
Myślę, jako osoba prowadząca warsztaty ,że najlepszą recenzją zasadności i celowości ich zorganizowania będą wypowiedzi rodziców nt. Co dowiedziałem się na warsztatach?, które pozwolę sobie zacytować:
  • jako rodzic uświadomiłam sobie, że nie rozmawiam z dzieckiem tylko do niego krzyczę
  • muszę więcej czasu poświęcać dziecku bo go stracę
  • muszę ustalić w domu normy i zasady w wychowaniu swojego dziecka
  • wypróbuję poznany klucz "Ja"- mam nadzieję, że zadziała w relacji z bliskimi
  • nauczyłam się rozmawiać tak z osobami, aby ich nie obrażać
  • uświadomiłem sobie, że wychowanie to ciężka orka
  • nie będę o rożnych sprawach bezpośrednio rozmawiał przy dziecku
  • muszę ustalić z dzieckiem zasady czego oczekuje co mu wolno co nie?
  • musimy w domu z mężem mieć jeden front wychowawczy w domu
  • już nie będziemy się kłócić przy dziecku
  • zauważyłam ile popełniam błędów i nad czym muszę popracować
  • uświadomiłam sobie jak mało poświęcam czasu swojemu dziecku
  • zrozumiałam, że dziecko trzeba słuchać nie tylko do niego mówić
  • otrzymałam dużo rad jak rozmawiać z dzieckiem
  • muszę znaleźć czas dla dziecka, aby z nim rozmawiać, uświadomiłam sobie jak cenna jest codzienna rozmowa z dzieckiem
  • dużo refleksji, przemyśleń, wiele do myślenia
  • dotarło do mnie, że jestem matrycą swojej matki.
Powadząca warsztaty dziękuje rodzicom, przede wszystkim za świadomość pracy nad sobą jako rodzicem bo zawsze może być lepiej."
                                                            /opracowała: Dorota Drews-Murawska/